Eveniment Sport

Astra da performanţă! Campioana României trece de West Ham United pe Stadionul Olimpic din Londra şi se califică iar în grupele Ligii Europa

Paradele lui Silviu Lung jr. au dus-o pe Astra în grupele Europa League FOTO: dailymail.co.uk, Reuters
Paradele lui Silviu Lung jr. au dus-o pe Astra în grupele Europa League

Incredibil, dar adevărat. Pentru al doilea an consecutiv aventura europeană a englezilor de la West Ham United este încheiată prematur de Astra Giurgiu! Campioana României s-a impus joi, în deplasare, scor 1-0 şi, cu 2-1 la „general”, s-a calificat în grupele Ligii Europa.

Jucători noi, emblemă nouă, stadion nou, însă… acelaşi scenariu pentru West Ham United. „Ciocănarii” au fost eliminaţi iar de Astra Giurgiu.

Echipa londoneză are coşmaruri cu Astra. N-a reuşit să o învingă în cele patru partide disputate până acum. Revenit pe banca tehnică a giurgiuvenilor, Marius Şumudică i-a dat din nou şah mat lui Slaven Bilic.

Teixeira, decisiv

Şumi şi-a făcut bine temele. Tactica aleasă – cu doi atacanţi – s-a dovedit câştigătoare. În plus, a reuşit să-i mobilizeze pe jucători aşa cum numai el se pare că ştie să o facă.

Filipe Teixeira a fost din nou în prim-plan. Mijlocaşul portughez va împlini 36 de ani în toamnă, însă nu-şi arată deloc vârsta.

Chiar înainte de fluierul de final al primei reprize, Astra a declanşat un contraatac devastator. Săpunaru i-a suflat mingea unui jucător advers punându-l în cursă pe Daniel Niculae. Atacantul giurgiuvenilor l-a văzut pe Teixeira demarcat şi i-a pasat în adâncime, portughezul învingându-l pe Randolph cu un şut din interiorul careului. Golul avea să fie sinonim cu victoria şi calificarea în grupele Ligii Europa.

3 sezoane a evoluat Filipe Teixeira în campionatul Angliei (între 2007 şi 2010) pentru West Bromwich Albion şi Barnsley FC.

Atacuri în valuri, apărarea rezistă

Considerată în acest început de sezon punctul nevralgic, defensiva Astrei a funcţionat nesperat de bine joi pe Stadionul Olimpic din Londra.

Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais, Săpunaru şi Oros (ultimul intrat pe teren în minutul 57) s-au descurcat excelent în faţa unui adversar solid chiar şi fără „piesele grele” Payet, Carroll sau Ayew (toţi accidentaţi).

Cu toate acestea, omul-cheie a fost Silviu Lung. Portarul campioanei a făcut minuni între buturi salvând Astra de la primirea a cel puţin şase goluri.

Intervenţiile lui Silviu Lung Jr. în partida cu West Ham United:
– îl blochează în situaţie de unu contra unu pe argentinianul Jonathan Calleri (minutul 9); interesant e faptul că atacantul celor de la West Ham United se afla în ofsaid, însă tuşierul de pe partea dreaptă nu ridicase fanionul.
– „scoate” de la rădăcina barei un şut puternic al lui Pedro Obiang din afara careului (minutul 14).
– plonjează spectaculos şi prinde mingea trimisă cu capul de Angelo Ogbonna după un corner (minutul 51).
– respinge de pe linia porţii mingea lovită de acelaşi Calleri din câţiva metri; atacantul a trimis spre poartă cu umărul (minutul 54).
– reuşeşte intervenţia meciului în faţa nou-intratului Ashley Fletcher: blochează cu piciorul şutul atacantului scăpat spre poartă (minutul 74).
– se opune şutului puternic al lui Enner Valencia din lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta (minutul 77).

Aşadar, pentru a doua oară în istorie, Astra va fi prezentă în grupele Europa League.

Pentru această performanţă Astra va încasa aproximativ 4 milioane de euro, bani care ar trebui să-i asigure liniştea cel puţin până vara viitoare.

West Ham United Londra – ASTRA GIURGIU 0-1 (0-1); în tur 1-1
[ Teixeira 45’]

WEST HAM UNITED: Randolph – Byram, Reid (cpt.), Ogbonna, Burke (88 J. Collins) – Nordtveit (46 E. Valencia) – Gokhan Tore, Obiang, Kouayte, M. Antonio – Calleri (61 A. Fletcher). Antrenor: Slaven BILIC
ASTRA GIURGIU: S. Lung jr. – Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio, J. Morais (cpt.) – Al. Ioniţă (75 A. Stan), Seto, Lovin (88 D. Florea), Teixeira – D. Niculae (57 Oros), Alibec. Antrenor: Marius ŞUMUDICĂ

Stadion: „Olimpic”, Londra;
Spectatori: 47.000;
Arbitri: Manuel Grafe – Mike Pickel, Holger Henschel (toţi Germania);
Cartonaşe galbene: Reid (28), J. Collins (90), M. Antonio (90+1), Byram (90+2) / J. Morais (59), S. Lung jr. (69);
Omul meciului: Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu).

Tragerea la sorţi este programată vineri, 26 august, de la ora 14.00. „Astralii” se vor afla în cea de-a patra urnă valorică. Cealaltă reprezentantă a României calificată în această fază a competiţiei, Steaua, va fi în a doua urnă.