ABCH Giurgiu: Ziua Mondială de Luptă Împotriva Hepatitei este marcată anual, pe data de 28 iulie
-se ong-urilor din întreaga lume care luptă pentru prevenţie şi tratament, ABCH Giurgiu (Asociaţia Bolnavilor de Cancer şi Hepatită) desfăşoară împreună cu medici şi cadre medicale, şi în acest an, o campanie de conştientizare şi informare. Activitatea s-a realizat în parteneriat cu APAH România.
Alături de voluntarii ABCH şi preşedintele acestei asociaţii, Georgiana Creţu, s-au aflat medici şi cadre medicale şi sociali din municipiu şi judeţ, , mediatori sanitari dr Georgeta Constanda, biolog şi medic la Centrul de Transfuzii, asistent Bogdan Vasilescu, directorul executiv al Asociaţiei „Prietenii de lângă Tine”, Mariana Mitroi.
Dezbaterea din acest an a avut ca temă „Hepatita între mit şi realitate” şi a adus în atenţie diagnosticarea, consilierea pre şi post testare, şocul la aflarea diagnosticului şi stigmatizarea pacienţilor cu hepatită – în societate, dar şi la locul de muncă, fenomen tot mai des întâlnit, se pare.
Preşedintele ABCH Giurgiu, Georgiana Creţu a vorbit despre hepatită şi a explicat că testarea penstru virusurile hepatice este o modalitate de a preveni transmiterea infeciei virale, dar şi a oferi posibilitatea persoanelor infectate să aib acces la tratament. „Este important ca toată lumea să fie informată despre hepatită pentru a afla modul în care se poate proteja pentru a nu fi infectată!”, a subliniat Georgiana Creţu.
Dr. Georgeta Constanda, biolog şi medic la Centrul de transfuzii, s-a referit la cazuri diagnosticate, când mulţi descoperă boala întâmplător, atunci când fac analizele.
Statisticile în ce priveşte hepatita sunt alarmante!
Aproape un milion de români suferă de hepatita B, numită şi boala tăcută a ficatului. Îngrijorător este că mulţi nu ştiu că au contactat virusul. Medicii spun că, mai mult de jumătate dintre pacienţi ajung la medic abia atunci când apar complicaţii: ciroza sau cancerul hepatic.
Statisticile mai arată că, în România, din două milioane de bolnavi aflaţi în evidenţe, doar 1% din aceştia fac tratament. Diagnosticată la timp, afecţiunea poate fi ţinută sub control, cu ajutorul medicamentelor şi al dietei.
Mai mult de două miliarde de oameni sau aproape o treime din populaţia lumii a intrat în contact cu virusul B. Peste 350 de milioane de persoane din întreaga lume sunt infectate cronic cu acest virus, ceea ce face ca hepatita B să fie considerată o problemă de sănătate publică.
Medicii spun că se descoperă din ce în ce mai multe cazuri de hepatită, asta şi pentru că posibilităţile de diagnostic sunt mult mai mari. Mediatizarea unor cazuri a determinat alţi oameni să îşi facă investigaţii. Sunt situaţii în care hepatita dă simptome, dar nu tot timpul.
Hepatita B se transmite de la om la om, prin sânge şi fluide umane. Boala se poate transmite şi prin contact sexual neprotejat, prin administrarea intravenoasă de droguri şi folosirea în comun a acelor de seringă, dar şi de la mamă la făt. De asemenea, virusul hepatitei B poate fi transmis şi prin folosirea în comun a obiectelor personale (periuţă de dinţi, lama de ras etc). În lipsa unui tratament, boala poate evolua către ciroză, insuficienţă hepatică, camcer hepatic şi poate duce chiar la deces. Ileana ştie ce înseamnă că treci prin şocul de a afla că suferă de hepatita B. Acum patru ani, în urma unui set de analize, medicul i-a depistat boala. Se simţea obosită, nu mai avea poftă de mâncare şi începuse să aibădin ce în ce mai des dureri abdominale. A mers la un medic specialist în medicină internă, care i-a recomandat să facă mai multe analize. „Când am mers la medic să mi lecitească şi mi-a spus c am hepatită nu îmi venea să cred. Mă ântrebam de unde am luat boala şi ce urmează. Cel mai greu a fost când mi s-a spus că este o afecţiune care nu se vindecă, dar că trebuie să iau tratament şi să respect un regim alimentar”, povestete Ileana. A descoperit boala la timp! Acum urmează tratamentul dat de medic, are grijă de ceea ce mănâncă şi duce o viaţă normală. Medicii spun că este foarte important ca afecţiunea să fie descoperită la timp când pot fi evitate complicaiile.
Vaccinarea, cea mai bună metodă de prevenie! Vaccinul lipseşte. Vaccinarea împotriva hepatitei B este cea mai bună metodă de prevenţie. În România, programul naţional de imunizare gratuită a copiilor împotriva hepatitei de tip B a fost introdus în anul 1995. Conform calendarului de vaccinare, administrarea primei doze de vaccin se face în primele 24 de ore de la naştetre, la maternitate, apoi la două luni şi la şase luni. Grav este că de luni bune, din maternităţi lipseşte vaccinul care imunizează copiii împotriva hepatitei. Vaccinul împotriva hepatitei B va lipsi din România până în ianuarie 2018.