Deputatul PSRO Liliana Ciobanu susţine respectarea principiului egalităţii de şanse în reprezentarea politică
Deputatul Partidului Social Românesc(PSRO) de Giurgiu, Liliana Ciobanu, a participat recent la Summit-ul Forumului Global al Femeilor din Parlamentele Naţionale(WIP), care s-a desfăşurat în capitala Mexicului, Ciudad de Mexico. Parlamentarul giurgiuvean a făcut parte din delegaţia României la această importantă reuniune mondială, care a cuprins patru senatoare şi patru deputate.
„Lucrările reuniunii femeilor parlamentar au avut drept principal scop identificarea căilor de acţiune în vederea promovării şi susţinerii accederii femeilor în funcţiile publice politice, deoarece opinia generală a tuturor celor prezenţi a fost aceea că femeile sunt încă foarte slab reprezentate, în comparaţie cu bărbaţii. Spre exemplu, România ocupă doar locul 99 în lume în ceea ce priveşte reprezentarea femeilor în Parlament, cu un procent de 11%. Nici în ceea ce priveşte prezenţa femeilor în structurile guvernamentale nu stăm mai bine, procentul de circa 20% fiind mult sub media mondială şi europeană”, a subliniat deputatul Liliana Ciobanu.
Summit-ului de la Ciudad de Mexico a cuprins discursuri la nivel înalt, dezbateri şi sesiuni plenare interactive, grupuri de lucru, ceremonii de atribuire pentru a onora anumite ţări pentru eliminarea decalajului între femei şi bărbaţi în politică, etc..
„Un punct distinct al dezbaterilor s-a referit la egalitatea de şanse. La acest capitol, delegaţia României a recunoscut că ţara noastră are un handicap major, deoarece, deşi Constituția României prevede la art. 16 că «statul român garantează egalitatea de șanse între femei și bărbați pentru ocuparea acestor funcții și demnități», realitatea este total defavorabilă femeilor, dovada clară fiind cifrele care reliefează participarea redusă a femeilor în politica şi administraţia românească”, a apreciat deputatul PSRO Giurgiu.
Liliana Ciobanu susţine că singura posibilitate de a încuraja creşterea implicării femeilor în politica românească este asigurarea unui cadru legislativ care să consfinţească cotele de gen pe listele electorale.
„Este nevoie de o cotă obligatorie, pentru ca România să depăşească dezavantajele nete în ceea ce priveşte prezenţa femeilor în politica de vârf. Femeile aşteaptă un imbold considerabil în acest sens, însă şi societatea civilă trebuie să dea un impuls categoric referitor la respectarea drepturilor şi rezolvarea problemelor specifice pe care le au româncele. Soluţia ar fi o participare echilibrată a femeilor şi bărbaţilor în politică, adică tocmai respectarea principiului constituţional al egalităţii de şanse”, a concluzionat deputatul Liliana Ciobanu.
Biroul de Presă al deputatului PSRO Giurgiu Liliana Ciobanu, 15 octombrie 2015