Sport

Rapidul a deraiat la Giurgiu. Budescu a marcat golul etapei

Budescu, felicitat de colegi după golul superb marcat în poarta Rapidului FOTO: Costel Nicolae, informatiadegiurgiu.ro
Constantin Budescu (nr. 10), felicitat de colegi după golul superb marcat în poarta Rapidului

Astra Giurgiu a învins miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0 la pauză), formaţia Rapid Bucureşti într-un meci contând pentru etapa a XXII-a a Ligii I de fotbal. William de Amorim şi Constantin Budescu au marcat cele două goluri ale partidei provocându-i “profesorului” Cristian Pustai prima înfrângere pe banca feroviarilor.

Vicecampioana României a făcut uitată înfrângerea cu CSMS Iaşi. Giurgiuvenii au trecut de Rapid Bucureşti după un joc pe care l-au dominat în cea mai mare parte a timpului.
Fatai a semnat prima ocazie a partidei. Nigerianul tâşneşte printre cei doi stoperi ai oaspeţilor, însă Buchta a ieşit la timp şi a reuşit să ajungă la minge înaintea atacantului (minutul 10).
Rapidul replică imediat prin Joan Oriol care centrează în forţă, însă Lung se întinde şi prinde balonul după o deviere a lui Oros.
Momentul bun al oaspeţilor continuă. Benson îşi pune în valoare viteza după o pasă în adâncime, are prim-planul în faţa lui Găman şi reuşeşte să trimită pe lângă Silviu Lung. Arbitrul Adrian Comănescu anulează însă reuşita olandezului pentru un presupus fault la Găman.
Problemele pentru Cristi Pustai apar în minutul 20, atunci când Săpunaru se accidentează şi este schimbat cu Josl.
Fatai continuă să se distreze cu fundaşii Rapidului. Interceptează mingea pasată aiurea de Cmovs, îl driblează elegant pe Borda şi şutează din alergare. Buchta respinge în lateral de unde William, nemarcat, înscrie dintr-un unghi dificil.
Gazdele continuă să preseze şi ratează trei şanse de a-şi dubla avantajul prin William (33), Budescu (42) şi Găman (45).
S-a întors Budescu!
Astra începe în forţă şi actul secund. Buchta se opune unei centrări a lui Fatai în faţa porţii după o cursă pe partea dreaptă (46).
Este rândul lui Budescu să iasă la rampă. În minutul 53 acesta execută precis un corner, însă Găman nu poate să împingă mingea în plasă după o deviere a lui William.
“Căpitanul” Astrei reuşeşte o nouă bijuterie de gol în minutul 61, atunci când trimite cu mult efect dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri lateral stânga şi face inutil plonjonul lui Buchta.

Golul marcat miercuri contra Rapidului a fost primul din retur pentru Constantin Budescu şi al şaptelea din acest sezon (în Liga I). Mijlocaşul ofensiv a dedicat golul soţiei sale care este însărcinată.

Fără atacanţi la Craiova

Kehinde Fatai se accidentează în minutul 71 şi este schimbat cu Aurelian Chiţu. Nigerianul a lipsit patru luni în actuala stagiune din cauza problemelor medicale. Curios este faptul că accidentarea din tur a venit tot într-un meci cu Rapid, câştigat de asemenea de Astra cu 2-0.
Având în vedere că următorul meci al “astralilor” este programat sâmbătă sunt şanse mici ca Fatai să evolueze contra celor de la CSU Craiova. Dorinel Munteanu va trebui să improvizeze în ofensivă deoarece şi celălalt atacant din lot, Denis Alibec, are probleme medicale.
În minutul 77 Astra se poate distanţa la trei goluri, însă Buchta reuşeşte să respingă în corner o minge trimisă înşelător de acelaşi Budescu din lovitură liberă.
Rapid are şansa de a reveni în joc în minutul 83, dar nou-intratul Ricardo Alves nu îl poate învinge pe Lung.
Meciul se încheie cu o dublă ratare imensă a gazdelor: Budescu trimite un şut-centrare, Chiţu reia spre poartă, însă pe traiectoria mingii se interpune Oros, aflat pe linia porţii. Din fundaşul Astrei mingea ajunge la Seto care şutează în forţă, dar Buchta se opune.
ASTRA GIURGIU – Rapid Bucureşti 2-0 (1-0)
[22’ William, 61’ Budescu]
ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Gorupec, Găman, Oros, J. Morais – Seto, Yahaya – Enache (80 Tembo), Budescu (cpt.) (89 Ioniţă), William – Fatai (71 Chiţu). Antrenor: Dorinel MUNTEANU.
RAPID BUCUREŞTI: Buchta – Săpunaru (cpt.) (20 Josl), Borda, Cmovs, J. Oriol – Cerlincă (72 R. Alves), Garay, Gecov, Coimbra – D. Niculae, Benson (72 Meulens). Antrenor: Cristian PUSTAI.
Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 4.000;
Arbitri: Adrian Comănescu – Marius Nicoară, Sebastian Stoianov;
Cartonaşe galbene: Enache (66) / Josl (60);
Omul meciului: Constantin Budescu (Astra Giurgiu).
În urma acestei victorii Astra a revenit pe locul 4 în clasament cu 38 de puncte, la două „lungimi” de ocupanta locului 3, Petrolul.
Următorul meci al giurgiuvenilor are loc sâmbătă, în deplasare, contra nou-promovatei CSU Craiova (locul 5, tot cu 38 de puncte însă golaveraj inferior). Astra s-a impus în tur cu 5-0 după golurile marcate de Budescu (3), Bukari şi Enache.
Text: Bogdan Vladu