Sport

Astra a pierdut primul joc din cadrul Cupei Manga

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a pierdut luni seară primul amical din cadrul turneului disputat în provincia spaniolă Murcia. Sportivii antrenaţi de Valentin Sinescu au cedat la limită, scor 0-1, în faţa norvegienilor de la Lillestrom. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 85.

Cu un prim-unsprezece apropiat de cel folosit în prima parte a sezonului, astralii n-au putut evita înfrângerea în faţa celor de la Lillestrom, locul 9 în ediţia precedentă de campionat.

Unicul gol al partidei a căzut în minutul 85, alb-negrii nereuşind să revină în joc.

Următoarele jocuri ale formaţiei giurgiuvene vor avea loc pe 13 februarie cu norvegienii de la Aalesund, pe 17 februarie cu Valerenga, din aceeaşi ţară nordică, ultimul amical fiind stabilit pe 19 febriarie cu CSKA Moscova, liderul la zi în prima ligă rusă.

Astra va reveni în ţară pe 21 februarie din cauza faptului că LPF a decis ca sezonul să fie reluat mai devreme cu o săptămână decât se stabilise iniţial. Giurgiuvenii vor evolua pe teren propriu, luni, 25 februarie, contra echipei Viitorul Constanţa.