Sport

Astra Giurgiu a încheiat cu o victorie stagiul de pregătire din Spania

După duşul rece din partida cu liderul din Rusia, ŢSKA Moscova, Astra Giurgiu s-a răzbunat pe FK Ostersund, nou-promovată în liga secundă suedeză.

În jocul disputat joi seară, giurgiuvenii s-au impus cu scorul de 3-0, golurile fiind marcate de Mirko Ivanovski în minutul 29, şi Bruno Coutinho în minutele 65 şi 80.

Brazilianul achiziţionat în pauza competiţională a reuşit cel de-al treilea gol în tricoul Astrei anunţându-se de pe acum un transfer interesant.

În această iarnă, Astra Giurgiu a susţinut şapte partide amicale: două dintre ele în regiunea Antalya din Turcia iar cinci în regiunea Murcia din Spania.

Echipa antrenată de Valentin Sinescu a înregistrat 3 victorii, un egal şi 3 înfrângeri, golaverajul fiind unul pozitiv: opt goluri marcate şi şase primite.

Astralii revin vineri în ţară, intrând în cantonament pentru jocul de luni cu Viitorul Constanţa.

Partida va avea loc pe arena Marin Anastasovici din Giurgiu, cu începere de la ora 18.00. Banii strânşi în urma biletelor vor fi donate familiei lui Andrei Ştefan Dumitru, un copil în vârstă de 3 ani care luptă cu o boală gravă.