Actualitate Sport

Spectacol cu public. Astra revine pe primul loc în Liga I după victoria clară cu CSMS Iaşi

Constantin Budescu a fost din nou cel mai bun de pe teren FOTO: Costel Nicolae, informatiadegiurgiu.ro
Constantin Budescu a fost din nou cel mai bun de pe teren / FOTO: Costel Nicolae, informatiadegiurgiu.ro

Astra lui Şumudică e la turaţie maximă înaintea returului cu AZ Alkmaar. Giurgiuvenii au învins cu 4-1 pe CSMS Iaşi la capătul unui meci în care şi-au demonstrat încă o dată forţa ofensivă.

Nu încape nicio îndoială. Astra este echipa momentului în fotbalul românesc. Giurgiuvenii au făcut spectacol înainte returului cu AZ Alkmaar din play-off-ul Europa League.
Chiar şi cu o formulă schimbată faţă de meciul cu olandezii (Geraldo şi Ricardo Alves în centrul defensivei, Dandea la închidere, Ioniţă în locul accidentatului Boldrin şi Florea mijlocaş dreapta) Astra a arătat agresivitate şi fantezie în atac.
Budescu “one man show”
Gazdele au deschis scorul în minutul 7 după un şut de la marginea careului al lui Budescu. “Decarul” Astrei a fost aproape de “dublă” în minutele 34 şi 37. Mai întâi a reluat pe lângă ţintă din câţiva metri, iar ulterior a încercat o execuţie rafinată, cu călcâiul, spre poarta goală.
“Căpitanul” giurgiuvenilor s-a revanşat în minutul 42 atunci când a centrat perfect din lovitură liberă pentru Florea care nu l-a iertat pe Grahovac.
Golurile  continuă să cadă şi în actul secund. William de Amorim primeşte o pasă de la Budescu, driblează şi protejează excelent şutând cu efect, la colţul lung, direct în vinclu: 3-0. Un gol “specialitatea casei” (minutul 50).
Ieşenii nu-şi revin din letargie, iar Budescu duce scorul la 4-0 după o combinaţie superbă cu Alibec (54).

Ironizat de selecţionerul României, Budescu a “vorbit” pe teren marcând de două ori şi pasând decisiv la golul lui Florea. Cifrele “căpitanului” Astrei în acest sezon: 12 jocuri, 9 goluri, 6 pase decisive!

“Azi am fost foarte supărat că m-a scos şi n-am reuşit să-mi fac parametrii. Trebuia să mai alerg un pic pentru InStat probabil. Mai mult se uită pe parametrii mei decât la ce fac în teren” – Constantin Budescu, Astra Giurgiu

Onoare salvată de un fost “giurgiuvean”

Vasile Gheorghe, fostul mijlocaş al Dunării Giurgiu şi al Astrei Ploieşti, a fost duminică cel mai bun om al lui Nicolo Napoli. “Vasy” l-a înlocuit la pauză pe Grigorie şi a semnat cele mai importante ocazii ale oaspeţilor.
În minutul 64 şutul “şeptarului” de la CSMS a izbit transversala, pentru ca în minutul 70 acesta să marcheze golul de onoare al ieşenilor cu o execuţie din interiorul careului.

99 de jocuri şi 2 goluri a bifat Vasile Gheorghe în Liga I evoluând pentru Astra, U Cluj, CS Mioveni, Oţelul Galaţi şi CSMS Iaşi; în perioada 2006-2008 acesta a îmbrăcat tricoul Dunării Giurgiu (Liga a II-a), marcând 6 goluri în 61 de jocuri.

Doi debutanţi pentru Astra

Meciul dintre Astra Giurgiu şi CSMS Iaşi a consemnat şi debutul în Liga I pentru doi jucători. Ambii de la gazde. Este vorba despre atacantul olandez Nino Gouariye şi mijlocaşul Romario Moise. Gouariye a fost transferat în urmă cu trei zile de la ADO Den Haag, în timp ce Romario Moise a fost promovat de la echipa secundă.
ASTRA GIURGIU – CSMS Iaşi 4-1 (2-0)
[Budescu 7 şi 54, D. Florea 42, William 50 / V. Gheorghe 70]
ASTRA GIURGIU: Gavrilaş – Queiros, Geraldo, R. Alves, J. Morais (55 A. Stan) – Dandea – D. Florea, Budescu (cpt.) (62 Gouriye), A. Ioniţă, William – Alibec (75 R. Moise). Antrenor: Marius ŞUMUDICĂ.
CSMS IAŞI: Grahovac – I. Voicu (cpt.), Frăsinescu, Ciucă, Bădic – Enescu, Mitic (46 Piccioni) – Bosoi (68 L. Ganea), Grigorie (46 V. Gheorghe), Bole – Golubovic. Antrenor: Nicolo NAPOLI.
Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 2.000;
Arbitri: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca) / Miklos Nagy (Cluj-Napoca), Marius Nicoară (Dobeta Turnu Severin);
Cartonaşe galbene: Dandea (45), R. Moise (90+1) / Mitic (38), Frăsinescu (41), V. Gheorghe (81);
Omul meciului: Constantin Budescu (Astra Giurgiu).
În urma acestei victorii Astra a revenit pe primul loc în Liga I. Giurgiuvenii au acumulat 17 puncte, au cel mai bun atac (18 goluri marcate) şi cea mai slabă apărare (13 goluri primite).
„Astralii” forţează joi, de la ora 21.00, o nouă calificare în grupele Europa League. Giurgiuvenii dispută în Olanda returul cu AZ Alkmaar la adăpostul victoriei muncite de pe arena „Marin Anastasovici” (scor 3-2).