Sport

“Concordia” Giurgiu – ASA Târgu Mureş 1-5. Înfrângere ruşinoasă pentru echipa lui Şumudică

Mureşenii şi-au luat revanşa după înfrângerea din sezonul precedent / FOTO: Costel Nicolae

Meci de coşmar făcut de Astra împotriva vicecampioanei ASA Târgu Mureş. Giurgiuvenii au fost umiliţi pe teren propriu (scor 1-5) şi rămân fără victorie în primele două runde ale Ligii I. Ambele disputate pe teren propriu.

Invincibilitatea lui Marius Şumudică la Astra Giurgiu a luat sfârşit. Antrenorul „astralilor” a suferit una dintre cele mai severe înfrângeri din carieră. Chiar în faţa echipei pe care o învingea cu 3-1 în stagiunea precedentă şi ajuta indirect Steaua în lupta pentru titlu.

FC Braşov – Gloria Bistriţa 6-0 (2010) şi Săgeata Năvodari – Concordia Chiajna 4-0 (2014) erau meciurile de coşmar ale lui Marius Şumudică în cariera de antrenor până la meciul de duminică.

Ultra-ofensiv, dar fără atacant de meserie în avansposturi şi cu o apărare improvizată, Şumudică a pierdut duelul tactic în faţa lui Miriuţă.

„Un eşec ruşinos, usturător. E prima înfrângere de la revenirea la Astra şi e una dureroasă. Trebuie să revenim cu picioarele pe pământ. Ne batem la play-off, dar să nu ne trezim în play-out dacă vom juca aşa” a declarat Marius Şumudică la conferinţa de presă de după meci.

Antrenorul Astrei s-a plâns de „subţirimea” lotului, asta deşi la începutul sezonului se declara mulţumit de achiziţiile făcute şi numărul de jucători.

„Stăm în 19 jucători dintre care doi juniori. Ducem lipsă de un atacant. Se vede că am pierdut jucători de valoare precum Laban, Florescu, Ben Youssef, Florescu. Adversarii au fost mai proaspeţi” a mai spus Şumudică.

5 jucători din cei 14 folosiţi de Şumudică în meciul cu ASA Târgu Mureş au provenit de la Concordia Chiajna, echipă care sezonul trecut s-a luptat pentru evitarea retrogradării: Ricardo Alves, Florin Lovin, Fernando Boldrin, Daniel Florea şi Alexandru Stan.

2 goluri a marcat Daniel Florea (singurul atacant transferat de Astra în această vară) în cele 22 de partide jucate în sezonul precedent.

Fără Găman accidentat la Inverness şi Geraldo cu probleme medicale, Şumudică a improvizat în centrul defensivei. Oros şi Ricardo Alves au fost stâlpii apărării, ajutaţi de Lovin. În aceste condiţii, fundaşii laterali Enache şi Morais au participat mai mult la faza ofensivă, raidurile lui Javic şi Pedro semănând panică pe benzi.

„Manita” de la vicecampioană

Oaspeţii au început perfect meciul, deschizând scorul după numai 6 minute de joc prin Mureşan (după un corner) şi majorând diferenţa pe tabelă prin Jazvic în minutul 12 (după o gafă a lui Silviu Lung care i-a pasat atacantului advers).

Budescu readuce speranţa în tabăra gazdelor în minutul 23 cu o nouă super-execuţie de la distanţă (la care Stăncioiu a avut partea sa de vină). Ardelenii nu se retrag însă şi profită de o nouă gafă în defensiva „astrală” (minutul 40). Jazvic scapă pe contraatac şi îl execută pe Lung cu un şut la colţul lung stabilind scorul pauzei.

Şumudică face două mutări la pauză, schimbă sistemul de joc, însă tot oaspeţii aveau să marcheze. Axente (77) şi Manolov (89) îl înving şi ei pe Lung şi provoacă Astrei una dintre cele mai severe înfrângeri din istorie.

De trei ori a mai pierdut Astra cu 1-5:
– sezonul 1998/1998: cu Rapid (la Ploieşti, în Liga I);
– sezonul 2014/2015: cu Dinamo Zagreb şi Red Bull Salzburg (ambele în grupele Europa League).

Astra Giurgiu – ASA TÂRGU MUREŞ 1-5 (1-3)
[Budescu 23 / G. Mureşan 6, Jazvic 12, 40, Axente 77, Manolov 89]

ASTRA GIURGIU: S. Lung jr. – Oros, Lovin (46 Queiros), R. Alves – G. Enache, Seto, Boldrin (46 D. Florea), J. Morais – Teixeira, Budescu (cpt.), William (66 A. Stan). Antrenor: Marius ŞUMUDICĂ
ASA TÂRGU MUREŞ: Stăncioiu – Golanski, I. Gonzalez, Bejan, Balic – G. Mureşan (cpt.) (78 Hanca), Gorobsov – L. Pedro (68 Velayos), Brandan (66 Manolov), Jazvic – Axente. Antrenor: Vasile MIRIUŢĂ

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 2.500;
Arbitri: Cătălin Popa / Octavian Şovre, Marius Nicoară;
Cartonaşe galbene: J. Morais (29), Budescu (30), G. Enache (35), R. Alves (81) / Golanski (45+2), G. Mureşan (52), Brandan (60), Jazvic (84);
Omul meciului: Filip Jazvic (ASA Târgu Mureş).

Următoarea partidă a Astrei este programată joi, 23 noiembrie, cu Inverness CT, în manşa retur a turului doi preliminar din Europa League. Giurgiuvenii s-au impus în Scoţia cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Constantin Budescu.