Sport

LIGA A IV-A Zmeii „răpuşi” la Mârşa, festival de goluri la Giurgiu, Malu şi Izvoarele

Unirea s-a răzbunat cu vârf şi îndesat după înfrângerea de la Izvoru FOTO: Bogdan Vladu, informatiadegiurgiu.ro
Unirea s-a răzbunat cu vârf şi îndesat după înfrângerea de la Izvoru
FOTO: Bogdan Vladu, informatiadegiurgiu.ro

Goluri multe în cea de-a XIX-a rundă a Ligii Judeţene de fotbal. Arsenal Malu şi Unirea Izvoarele s-au impus cu scoruri-fluviu, „set şi meci” pentru CSM Dunărea, în timp ce o nou-promovată dinamitează lupta pentru calificarea la baraj în Seria Nord.

Final de săptămână exploziv în „fotbalul mic”. S-a marcat pe toate cele douăsprezece stadioane, de cele mai multe ori la Malu, Izvoarele şi Giurgiu.

Continuă duelul la distanţă dintre Arsenal Malu şi Unirea Izvoarele. Cele două formaţii au obţinut victorii zdrobitoare în această rundă. „Tunarii” au marcat de 8 ori contra celor de la AS Prundu, în timp ce Unirea şi-a arătat forţa ofensivă după „duşul rece” de la Izvoru.

Spectacol şi în „Port”. CSM Dunărea a învins cu 6-3 performera etapei precedente. Cinci dintre goluri au fost marcate între minutele 46 şi 60, alte două în prelungiri.

Argeşul se distanţează în „Nord”

Surpriză uriaşă în Seria Nord, acolo unde nou-promovata Olimpia Mârşa a învins Zmeii Ogrezeni.

Pasul greşit al echipei patronate de Georgel Gheorghe a fost speculat atât de Argeşul Mihăileşti care s-a impus clar în derby-ul cu Silver Inter Zorile cât şi de „campioana” Petrolul Roata care a obţinut trei puncte „de aur” la Bolintin.

Iată rezultatele complete ale etapei a XIX-a şi clasamentele celor două serii:

Seria Sud
Real Vărăşti – ARGEŞUL HOTARELE 1-2
ARSENAL MALU – AS Prundu 8-0
Real Colibaşi – MIHAI VITEAZUL CĂLUGĂRENI 0-3
CSM DUNĂREA GIURGIU – Spicul Izvoru 6-3
UNIREA IZVOARELE  Voinţa Slobozia 12-0
Viitorul Vedea – Progresul Valea Dragului 1-1
Dunărea Oinacu a stat.
Seria Nord
Luceafărul Trestieni – AVÂNTUL FLOREŞTI 0-3
UNIREA COSOBA – AS Buturugeni 2-1
ARGEŞUL MIHĂILEŞTI – Silver Inter Zorile 4-1
FC Bolintin Malu Spart – Petrolul Roata 2-3
FC NAIPU – Voinţa Podişor 4-2
OLIMPIA MÂRŞA – Zmeii Ogrezeni 4-3
AS Crevedia Mare a stat.
SUD                     NORD
 1. Malu          46p    1. Mihăileşti    42p
 2. Izvoarele     46p    2. Ogrezeni      37p
---------------------   ---------------------
 3. Vedea         41p    3. Roata         37p
 4. Călugăreni    34p    4. Zorile        35p
 5. CSM Dunărea   31p    5. Floreşti      25p
 6. Izvoru        26p    6. FC Bolintin   24p
 7. Hotarele      22p    7. Buturugeni    22p
 8. Slobozia      20p    8. Podişor       22p
 9. Oinacu        20p    9. Mârşa         20p
10. Colibaşi      16p   10. Cosoba**      16p
11. Prundu        11p   11. Crevedia Mare 16p
---------------------   ---------------------
12. Vl. Dragului  10p   12. Naipu**       12p
13. Vărăşti*       4p   13. Trestieni**    6p
*   Formaţie penalizată cu 6p.
**  Formaţii penalizate cu 2p.

Următoarea etapă este programată sâmbătă, 25 aprilie, cu începere de la ora 17.00. Cele mai interesante meciuri vor avea loc la Călugăreni între Mihai Viteazul şi Arsenal Malu (Seria Sud) respectiv Roata de Jos între Petrolul şi Argeşul Mihăileşti (Seria Nord).

Text şi foto: Bogdan Vladu

Print Friendly, PDF & Email

Știri asemănătoare

Lasă un comentariu

*Folosind acest formular ești de acord cu politica noastră de confidențialitate!